“O‘zbekinvest” sug‘urta kompaniyasi IPO joylashtirish jarayonini boshladi
2023-yil 28-noyabr kuni O‘zbekistondagi eng yirik sug‘urta kompaniyasi - “O‘zbekinvest” kompaniyasi “Toshkent” Respublika fond birjasida birlamchi ommaviy joylashtirishni (IPO) boshladi.
Shu munosabat bilan “Hilton Tashkent city” mehmonxonasida investorlar uchun “O‘zbekinvest” kompaniyasi taqdimoti bo‘lib o‘tdi. “O‘zbekinvest” kompaniyasi rahbariyati, shuningdek, aksiya anderrayteri – “Kapital-depozit” investitsiya kompaniyasi “O‘zbekinvest” kompaniyasining strategiyasi, moliyaviy ko‘rsatkichlari va biznesni rivojlantirish istiqbollari bilan tanishtirdi.
IPO uchun narx diapazoni har bir imtiyozli aksiya uchun 1000 – 1500 so‘m etib belgilangan. “O‘zbekinvest” 14 million donadan ortiq imtiyozli aksiyalarni chiqargan, bu kompaniya ustav kapitalining 5 foizini tashkil qiladi. Aktsiyalardan kafolatlangan dividend daromadi “Markaziy bankning qayta moliyalash stavkasi + 10%” darajasida belgilanadi.
Qanday qilib O'zbekinvest kompaniyasi aksiyadori bo'lish mumkin:
Jismoniy va yuridik shaxslar, shuningdek, xorijiy investorlar Oʻzbekistondagi eng yirik sugʻurta kompaniyasi “Oʻzbekinvest” aksiyalarini sotib olishlari mumkin. Buning uchun “KAP DEPO” investitsiya kompaniyasiga murojaat qilib, “Toshkent” Respublika fond birjasida savdo qilish uchun brokerlik hisob raqamini ochishingiz kerak. Hisobvaraq ochishda investor nafaqat IPOda qatnashish, balki keyinchalik qimmatli qog'ozlar bozorida sotish uchun mavjud bo'lgan har qanday aksiyalarni sotib olish imkoniyatiga ega.
IPO anderrayteri - KAP DEPO investitsiya kompaniyasi jismoniy shaxslar uchun onlayn brokerlik hisobvaraqlarini ochish va IPOda ishtirok etish uchun arizalarni onlayn yuborish imkoniyatini beradi. Buning uchun ipo.kapdepo.uz veb-saytiga havolaga o‘tish va KAP DEPO’da brokerlik hisobini ochish kerak. Hisobvaraq ochilgandan so‘ng investor aksiyalarni joylashtirishda ishtirok etish uchun ariza berishi mumkin bo‘ladi. Shuni ta'kidlash kerakki, buyurtmalar kitobi joriy yilning 15 dekabrida yopiladi, shuning uchun biz investorlarga aksiyalarni sotib olishni kechiktirmaslikni va bugungi kunda O'zbekistondagi eng yirik sug'urta kompaniyasining aktsiyadoriga aylanishni tavsiya qilamiz.
1_5
2_4
Ushbu aktsiyalarni joylashtirish bo'yicha aloqa ma'lumotlari va dolzarb yangiliklarni quyidagi kontaktlar orqali olish mumkin:

28 ноября 2023 года «Узбекинвест», крупнейшая страховая компания Узбекистана начала первичное публичное размещение акций (IPO) на Республиканской фондовой бирже «Тошкент».
В связи с этим в столичном отеле Hilton Tashkent city прошла презентация «Узбекинвест» для инвесторов. Руководство компании «Узбекинвест», а также андеррайтер выпуска — инвестиционная компания “Kapital-depozit” представили стратегию компании «Узбекинвест», финансовые показатели и перспективы развития бизнеса.
Выступившие на мероприятии Первый заместитель директора Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан В.Пак, а также Генеральный директор компании «Узбекинвест» Р.Азимов отметили, что в Узбекистане целенаправленно и динамично развивается финансовый рынок и для этого создаются всевозможные условия как для международных, так и для местных инвесторов. Также было отмечено, что компания «Узбекинвест» первой на страховом рынке Узбекистана выходит на IPO, размещая акции в размере 5% от уставного капитала на Республиканском фондовом рынке.
Ценовой диапазон в ходе IPO установлен в 1000 – 1500 сумов за каждую привилегированную акцию. «Узбекинвест» выпустил более 14 миллионов привилегированных акций, что составляет 5% от уставного капитала компании. Гарантированная дивидендная доходность от акций установлена на уровне «Ставка рефинансирования Центрального банка + 10%».
Как стать акционером компании «Узбекинвест»
Приобрести акции крупнейшей страховой компании Узбекистана — «Узбекинвеста» могут физические и юридические лица, а также иностранные инвесторы. Для этого следует обратиться в инвестиционную компанию KAP DEPO и открыть брокерский счёт для торгов на Республиканской Фондовой Бирже «Тошкент». При открытии счёта инвестор получает возможность не только участвовать в IPO, но и приобретать любые доступные акции для последующей продажи на рынке ценных бумаг.
Андеррайтер IPO — инвестиционная компания KAP DEPO предоставляет возможность открытия брокерских счетов онлайн для физических лиц и онлайн подачи заявок на участие в IPO. Для этого необходимо перейти по ссылке на веб-сайт ipo.kapdepo.uz и открыть брокерский счет в KAP DEPO. После открытия счета инвестор сможет подать заявку на участие в размещении акций. Важно отметить, что книга заявок закрывается 15 декабря текущего года, в связи с этим, рекомендуем инвесторам не откладывать приобретение акций и стать акционером крупнейшей страховой компании Узбекистана уже сегодня. Старт торгов с акциями запланирован на 20 декабря 2023 года.
Контактную информацию и актуальные новости о размещении данных акций можно получить, обращаясь по следующим контактам: